Село Мошни посідає одне з помітних місць у сучасній шевченкіані. Тут кілька разів побував Тарас Григорович, жили його добрі знайомі і друзі. І залишились пам'ятки і пам'ятні місця, пов'язані з його ім’ям.
З покоління в покоління жителі Мошен пам'ятають про перебування тут Т.Г.Шевченка. Від того часу зберігся будинок міщанина поляка Нагановського, в якому в середині ХІХ ст. знаходився заїжджий двір. Саме в ньому, за переказами, зупинявся поет.
Інтерес до цієї унікальної пам'ятки переріс межі села Мошни, і у 1939 році була випущена поштова листівка з зображенням будинку Нагановського та текстом на звороті: "Мошни. Будинок, у якому часто відпочивав проїздом Т.Г.Шевченко".
І лише через багато років, враховуючи те, що будинок зберігся у майже первісному вигляді і являє собою величезну меморіальну цінність у заходи з підготовки до святкування 200-літнього ювілею поета було включено питання про створення в селі Мошни музею Т.Г.Шевченка. Це дало можливість на початку 2013 року придбати будинок у його власниці Гончар Марії Сергіївни (до одруження Маринковської) і передати його на баланс Черкаського обласного краєзнавчого музею для організації відділу.
У вересні-грудні 2013 року були проведені значні ремонтно-будівельні та реставраційні роботи, результатом яких стало створення цілого музейного комплексу: відремонтовано і реставровано будинок і погріб, споруджено стайню і криницю. Проводились ці роботи за рахунок залучених коштів інвесторів, значним був внесок і трудових колективів Черкаського району.
Не залишились осторонь і мешканці села, які передали до музею унікальні матеріали, фотографії. Все це дало можливість в короткий термін створити власне музейну експозицію.
Для збереження місцевого колориту середини ХІХ ст. були повністю відтворені й інші споруди дворища: стайня, колодязь, місце напування коней, погріб тощо.
Тому музей Т.Г.Шевченка в Мошнах має історичну, етнографічну та меморіальну складові, які дають можливість не тільки розповісти про перебування тут поета, а і занурити відвідувачів із ХХІ у середину ХІХ ст.
Тут можна побачити дворище середини ХІХ ст., з характерними спорудами, відчути дух того часу в предметах побуту, одязі, фотографіях, народних картинах. Всередині будинку збереглись усі основні конструкції: сволоки, долівка, піч, яка не знала перебудов і залишилась в автентичному вигляді. Саме автентичність планування будинку і вирішила розміщення експозиційних комплексів.
У колишніх сінях, а тепер першому експозиційному залі, відвідувачі бачать багатофігурне полотно заслуженого художника України І.І.Бондаря «Т.Г.Шевченко і Мошни» та панорамне фото села кінця ХІХ ст., а також предмети побуту, які були в заїжджому дворі.
Основна експозиція, яка присвячена перебуванню Т.Г.Шевченка в Мошнах, представлена в першій кімнаті будинку і починається показом перебування Т.Г.Шевченка тут у 1843 та 1845 роках.
На початку вересня 1843 року Т.Г.Шевченко побував на Запоріжжі, звідки виїхав до рідної Кирилівки. Поспішаючи на хрестини племінника, він обрав шлях з Чигирина на Черкаси, Мошни і далі через Городище до свого села.
На своєму шляху він бачив Мошногірський монастир, який викликав у нього інтерес своїми тісними зв'язками з запорізькими козаками і в якому зберігалось багато козацьких святинь. Серед них були козацькі прапори, дарунки козаків, Біблія з дарчим написом гетьмана І.Мазепи. Тут же він міг почути від ченців і розповіді про Юрія Хмельницького, який певний час був послушником в монастирі.
У Мошнах побував Т.Шевченко і у 1845 році. Тоді його шлях на Чигиринщину теж пролягав по цій місцевості. З цих двох подорожей і залишились цікаві свідчення. Так, у своїй повісті "Близнецы" Т.Шевченко згадує монастир: "Да эта липа будет высокая. Но все-таки не будет такая, как я видел за Днепром около самых ворот Мошнинского монастыря. Так на той липе брат вратарь и ложе себе соорудил на случай от мух прятаться".
Зацікавила поета і збудована за наказом власника цих земель графа С.М.Воронцова башта, яку сам власник гордовито назвав "Башта Святослава". В народі вже в той час її називали Мошнівський стовп. Своїм виглядом і великим ліхтарем, що запалювали на ній вона в той же час нагадувала маяк. Саме на такий маяк у лісі сідають три ворони і ведуть свою бесіду у містерії "Великий льох", написаній поетом у 1845 році:
Отак кричали і летіли
Ворони з трьох сторон і сіли
На маяку, що на горі
Посеред лісу, усі три.
......................................
........... Так на чорта ж
Їх на горах ставить?
Та ще такі височенні,
Що й хмари достанеш,
Як вилізти...
Згадав ще раз цю башту Т.Г.Шевченко, повертаючись із заслання у "Щоденнику". 7 вересня він занотував: "Не мог я дознаться, на каком народном предании основываясь, покойный князь Воронцов назвал в своих Мошнах гору обыкновенную Святославовою горою... Я думаю, это просто фантазия сиятельной башки и ничего больше. Сиятельному англоману просто пожелалося украсить свой великолепный парк башнею вроде маяка, вот он и сочинил народное предание, приноровив его к местности, и аляповатую свою башню назвал башнею Святослава".
1843-1845 роки були для Т.Г.Шевченка найщасливішими в його житті. Він – уже відомий автор "Кобзаря", має славу гарного художника. У нього багато замовлень і багато планів. Він розпочинає і досить успішно працює над створенням і виданням альбому "Живописная Украина", пише нові вірші і поеми. Це - час нових знайомств і нових творчих задумів. Він сам – молодий, щасливий і усміхнений дивиться у світ. І малює широкі простори рідної землі, могутні дерева з буйною кроною.
І зовсім інший Т.Г.Шевченко під час свого останнього перебування на рідній землі у 1859 році. За цей період його життя був арешт, була страшна і жорстока кара – кара засланням і солдатчиною, без дозволу писати і малювати. Десять жахливих років казарми, десять років у пустелі без можливості бачити друзів, рідних.
І в останню подорож по рідній землі у 1859 році шлях поета теж проліг через Мошни, коли він 26 червня залишив Михайлову гору і гостинних господарів Максимовичів, по Дніпру і Вільшанці, з короткочасною зупинкою у Млієві в родині Симиренків, попрямував до рідних у Кирилівку.
Оскільки шлях був неблизьким, то саме тоді переночував він у заїжджому дворі, що знаходився у будинку міщанина Нагановського.
Друге досить тривале і вимушене перебування Т.Г.Шевченка в Мошнах випало на липневі дні цього ж року, коли самоуправна і жорстока воля владних чинів перервала такі бажані стремління поета до придбання ділянки землі і спорудження біля самого Дніпра омріяної власної хати.
Упродовж усієї мандрівки Т.Г.Шевченка по Україні, за розпорядженням ІІІ відділу з Петербурга, він постійно перебував у полі зору поліції та жандармів. 13 липня 1859 року біля Прохорівки Т.Г.Шевченка було заарештовано і доправлено до містечка Мошни.
Везли поета на поліцейському дубі (великому човні) вниз по Дніпру до гирла річки Вільшанки, а далі по Вільшанці — до Мошен, де залишили в квартирі станового під особливим наглядом. Наступного дня на квартирі станового пристава його допитали, звинувативши в богохульстві й блюзнірстві.
За сприяння головного управителя маєтку Воронцових І.Т.Ягницького, до якого звернулись з клопотанням П.Ф.Симиренко, О.І.Хропаль і В.Г.Шевченко, що спеціально приїздили до нього, Т.Г.Шевченко отримав можливість вільно пересуватись по містечку. Саме в ці дні він і ночував у будинку поляка Нагановського, який здавав його в оренду під заїжджий двір, у І.Ягницького та у полковника Г.Грудзинського у Підгорах.
Тоді ж Т.Шевченко виконав малюнок «Краєвид у Мошнах» (не зберігся), написав два листи до М.В. та М.О. Максимовичів, датовані 22 і 26 липня 1859 року. Отримав від них лист та свої речі, які залишив у Максимовичів на Михайловій горі. Містечко Мошни поет згадував у своєму «Поясненні чиновникові особливих доручень М.О.Андрієвському».
Про арешт поета 13 липня біля садиби М.Максимовича у Прохорівці, прибуття у Мошни, допит, перебування на становій квартирі, листування з Максимовичами, сприяння друзів покращенню становища і його мошнівське оточення цього часу розповідається в експозиції, головним лейтмотивом якої було завдання показати самого Т.Г.Шевченка, відтворити його присутність в цьому будинку і в цій місцевості.
Також було відтворено світлицю, де крім традиційного оформлення будинку середини ХІХ ст. можна побачити предмети, характерні для постоялого двору. В кухні експонуються матеріали, що ілюструють хатнє господарство з усім комплексом необхідного начиння. Головною ж окрасою кухні є піч, яка за такий тривалий час не зазнала змін.
В останній кімнаті відтворено спальню, в якій відпочивав і провів декілька ночей Т.Г.Шевченко.
В стайні матеріали розповідають про транспортні засоби ХІХ ст. Тут є оглядова площадка, з якої відкривається чудова панорама села з унікальним за своєю архітектурою Преображенським собором, збудованим у 1840 році за проектом архітектора Торрічеллі.
Відвідувачі нового музею крім основної експозиції зможуть оглянути унікальні архітектурні споруди ХІХ- початку ХХ ст. та здійснити прогулянку по Мошногір'ю, де був колись прекрасний англійський парк М.С.Воронцова, алеями якого прогулювався поет під час перебування у Мошнах у липневі дні 1859 року.
Новостворений музей, який було урочисто відкрито 9 січня 2014 року, гармонійно вписався в довколишній ландшафт та доповнив історичну частину села Мошни.
Музей Т.Г.Шевченка у Мошнах працює і гостинно приймає усіх, кому дороге ім'я Кобзаря, хто хоче більше знати про його долю і місця, де він бував.
Музей Т.Г.Шевченка у Мошнах. Липень 2014 року.
Музей Т.Г.Шевченка у Мошнах.Січень 2014 року.
Мошни. Будинок, в якому відпочивав Т.Г.Шевченко. Листівка. 1939 рік.
Мошни. Будинок, в якому зупинявся Т.Г.Шевченко. Липень 2013 року.
Мошни. Подвір'я та будинок, в якому зупинявся Т.Г.Шевченко. Липень 2013 року.
Учасники художньої самодіяльності с.Мошни біля будинку, в якому зупинявся Т.Г.Шевченко. Фото початку ХХ ст.
Мошни. Будинок, в якому бував Т.Г.Шевченко. Фото середини ХХ ст.
Запис Т.Г.Шевченка про Мошни у дорожньому альбомі 1839 – 1843 рр.
Запис Т.Г.Шевченка у "Щоденнику" 7 вересня 1857 року про башту Святослава. Рукопис.
Т.Г.Шевченко. Дерево. Олівець. 1845 р.
Т.Г.Шевченко. Дерево. Туш, перо. 1859 р.
Т.Г.Шевченко. Автопортрет. 1844 р.
Т.Г.Шевченко. Фото. 1859 р.
Т.Г.Шевченко. Фото. 1859 р.
Фрагменти експозиції, що висвітлюють перебування Т.Г.Шевченка у Мошнах у 1843, 1845 рр. та арешт у 1859 р.
Фрагменти експозиції, що висвітлюють перебування Т.Г.Шевченка у Мошнах у 1843, 1845 рр. та арешт у 1859 р.
Фрагмент експозиції, присвячений перебуванню Т.Г.Шевченка в Мошнах у 1859 р.
Кухня з автентичною піччю.
Фрагмент експозиції кухні.
Фрагмент експозиції кухні. Вигляд з лежанки.
Фрагменти експозиції вітальні заїжджого двору, в якому зупинявся Т.Г.Шевченко у 1859 р
Фрагменти експозиції вітальні заїжджого двору, в якому зупинявся Т.Г.Шевченко у 1859 р
Фрагмент експозиції вітальні в заїжджому дворі у Мошнах у середині ХІХ ст.
Фрагмент експозиції кімнати, в якій відпочивав Т.Г.Шевченко в липні 1859 р.
Фрагмент експозиції кімнати, в якій відпочивав Т.Г.Шевченко в липні 1859 р.